SSS

Kategoriler

Belgeler Masif Panel Pelet

Pelet Nedir?

Pelet, her türlü endüstriyel ve tarımsal atıkların kurutulup, öğütüldükten sonra yüksek basınç altında sıkıştırılması ile oluşan forma verilen isimdir. Pelet hammaddesi; genel olarak ağaç, odun, talaş, yonga, kabuk, dal ve benzeri orman atıkları, tahta parçası, talaş, takoz gibi malzemeler kullanılır.

Birçok gelişmiş ülke biyokütle enerjisini geleceğin temel enerji kaynağı olarak görmekte, örneğin Finlandiya enerjisinin % 20'sini, İsveç %16'sını, Avusturya %13'ünü biyokütleden elde etmektedir. Enerji gereksiniminin büyük bölümünü ithalat yoluyla karşılayan ve giderek artacağı öngörülen ülkemizin enerji ihtiyacını karşılamada biyoyakıtlar potansiyeli en yüksek kaynağı oluşturmaktadır.

Ormancılık atık ve artıkları, kereste endüstrisi artıkları, tarımsal ürün hasat artıkları ile özel olarak yetiştirilmiş enerji bitkisi; biyokütleleri konutların ısıtılması ve elektrik enerjisi üretiminde en kolay ve enerji verimli olarak pelet yapıldıktan sonra kullanılabilmektedir. Peletler; 6 ila 8 mm çapında, 10 ila 12 mm uzunluğunda silindirik sıkıştırılarak yoğunluğu ve dolayısıyla enerji verimliliği artırılmış silindirik şekilli maddelerdir. Odunsu madde artıklarının en bol olduğu kuzey Amerika ve Avrupa ülkelerinde üretilmektedir. Kuzey Amerika ülkeleri olan ABD ve Kanada'da yılda 6 milyon tonun üzerinde, Avrupa ülkelerinde yılda 12 milyon ton civarında üretim yapılmaktadır. Piyasaya sürülen peletler; konut, iş yeri ısıtmalarında bireysel soba ve katı yakıt kat kaloriferlerinde, öğrenci yurtlarında ve kimi küçük ve orta büyüklükteki işletmelerde proses suyu ısıtmalarında da kullanılmaktadır. Hatta Kanada gibi büyük üretici ülkelerde, Avrupa ve Asya ülkelerine dış ticareti de yapılmaktadır. Özellikle ticaret söz konusu olduğunda standartlar ön plana çıkmakta ve peleti aktif olarak kullanan ülkelerde üretim, taşıma ve paketleme işlemleri için standartları bulunmaktadır. Dış ticarette standartları daha sıkı olan AB pelet standartları dikkate alınmaktadır.

Peletin Diğer Yakıtlardan Farkı Nedir?

Peletlemenin en temel avantajları; yüksek enerji yoğunluğu, düşük taşıma ve depolama maliyeti, yakıt maddesi şekli ve kompozisyonunun standardize edilmesi ve bunun sonucunda evsel ve endüstriyel kullanım kazanlarında otomatik beslemenin sağlanmasıdır. Yüksek kaliteli pelet kuru (rutubet oranı % 10'un altında), sert ve dayanıklı, yakıldıktan sonra kül oranı düşük olmalı %1-2'yi geçmemelidir. Diğer katı yakıtlarla kül oranları karşılaştırıldığında kömürde % 20 iken pelette % 0,5'tir. Bu da ev tipi sobada 25 kg pelet yakıldığında 65 gr kül oluşacağı anlamına gelmektedir. Pelet yapılmadan yakılan ağaçlarda ise % 6 ile 10 arasında değişmektedir. Düşük kül oranı sayesinde yakma sisteminin verimi artacak işletme maliyetleri azalacaktır.

Peletin Diğer Yakıtlar ile Kıyaslaması

Özellikler

Pelet(Evrensel)

Pelet(Endüstriyel)

Linyit

Kömür(TR)

Kömür(İthal)

Isıl Değeri

> 4.200

4.000

2.700 - 3.200

3.500 - 5.000

4.000 - 6.000

Atık Miktarı(%)

< 2

< 3

15 - 25

20 - 45

15 -45

Nem (%)

< 10

< 10

20 - 40

10 - 30

10 - 20

CO₂ Salınımı

---

---

1.78

1.66

1.66

Kütle Yoğunluğu (kg/m3)

620 – 670

620 – 670

650 – 780

720 – 850

720 – 850Bizimle iletişime geçin.

Her türlü soru ve önerileriniz için buradayız.


Anasayfa SSS
Kurumsal İletişim
Ürünler
Bize Ulaşın
Fabrika Sanayi Çarşısı No:4
Dursunbey BALIKESİR
©2019 | Tüm Hakları Saklıdır.
MND Ajans