SSS

Kategoriler

Belgeler Masif Panel Pelet

FSC Nedir?

1993 yılında kurulmuş olan Orman Yönetim Konseyi'nin dünya çapında bir organizasyonudur. Forest Orman ürünlerinin etiketlenmesi, orman yönetimi ile ilgili standartların belirlenmesi, belgelendirme gibi görevleri olan kar amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşudur. Kuruluş yeri Almanya'nın Bonn şehridir. Aynı zamanda kurumun merkezidir. Adını da Bonn kentinde uluslararası bir kuruluş olan Forest Stwardship Council'in baş harflerinden almıştır.

Birleşmiş Milletler ve Dünya Gıda ve Tarım Örgütü'nün ‘FAO' raporlarına göre dünya ormanlarının yarısı tahrip edilmekte olup FSC buna tepki olarak kurulmuştur. Vizyonunu uluslararası ormanlarla ilgili karar mekanizması işletmelere ve tüketicilere yön vermek olarak belirlemiştir. Amaçları; dünya çapında orman ürünlerinin doğru kullanılmasıyla ilgili standartların belirlenmesi ve yönetilmesi, kurumların uygunluğunun bağımsız olarak denetlenmesidir.

FSC Belgesinin Amacı Nedir?
  • Kereste ve bunun dışındaki orman ürünlerinin; ormanın verimliliğine, biyolojik çeşitliliğe ve çevreyle ilgili süreçlere zararsız bir şekilde elde edilmesi,
  • Ormanlara yönelik yapılan her türlü müdahalenin, kar amacıyla yapılmasında bulunduğu ekosistemi ve toplumun dengesini bozmayacak derecede olması,
  • Halkın uzun süreçte orman ve orman ürünlerinden fayda sağlayacağı, fakat bu ürünlerin sürdürülebilir kullanımını destekleyen uzun zamanlı yönetim planlarına da katılımda bulunacağı sistemlerin kurulması.
Masif Panel Nedir?
Masif panel aynı ağaç türünden küçük kesitli masif odun parçalarının yani lamellerin tek parça ya da uç uca ekli parça halindeyken özellikle lifleri paralel olacak şekilde birbirine kenarlarından boyuna ve enine yönde tek tabaka halinde yapıştırılmasıyla elde edilen levhalar olarak tanımlanmaktadır.
Masif Panel Nerelerde Kullanılır?
Kullanım yerlerini genel olarak belirtirsek; okul, büro, yatak odası, mutfak mobilyalarında, ambalaj sandığı, ahşap ev iç elemanlarında,  yer döşemelerinde ve diğer yerlerde.
Masif Panelin Tercih Edilme Sebepleri Nelerdir?
1- Ahşap malzemenin en iyi bilinen ve insanların tercih etmelerine neden olan özelliği "ahşabın sıcaklığı" olarak adlandırılan düşük ısı iletkenliği ve tamamen doğal ve sağlıklı bir malzeme oluşudur.

2-Masif ağaç malzemenin doğallığını bozmadan geniş bir yüzey imkânı sağlayan ve doğrudan kullanıma hazır bir malzeme olması

3- Zengin tekstür, renk ve dekoratif görünüme sahip olması.

4- Yüksek boyut stabilitesi ve direnç özelliklerine sahip olması

5- Demonte mobilya üretiminde diğer levha ürünlerine göre daha avantajlı olması

6-Yüzey kaplama ve üst yüzey işlemleri için yüksek yüzey stabilitesi ve uygunluk

7-Kenar işlemlerinde ki üstünlükleri(kaplama, bantlama, masifleme vb. gibi işlemlere gerek duyulmaması

8-Yatrım maliyetinin diğer levha ürünlerine göre düşük olması

9- Uniform kalınlık ile çok farklı boyut ve tip seçenekleri

10-Makinelerde kolaylıkla işlenebilmesi            

11- Uzun ömürlü bir malzeme olması

Pelet Nedir?

Pelet, her türlü endüstriyel ve tarımsal atıkların kurutulup, öğütüldükten sonra yüksek basınç altında sıkıştırılması ile oluşan forma verilen isimdir. Pelet hammaddesi; genel olarak ağaç, odun, talaş, yonga, kabuk, dal ve benzeri orman atıkları, tahta parçası, talaş, takoz gibi malzemeler kullanılır.

Birçok gelişmiş ülke biyokütle enerjisini geleceğin temel enerji kaynağı olarak görmekte, örneğin Finlandiya enerjisinin % 20'sini, İsveç %16'sını, Avusturya %13'ünü biyokütleden elde etmektedir. Enerji gereksiniminin büyük bölümünü ithalat yoluyla karşılayan ve giderek artacağı öngörülen ülkemizin enerji ihtiyacını karşılamada biyoyakıtlar potansiyeli en yüksek kaynağı oluşturmaktadır.

Ormancılık atık ve artıkları, kereste endüstrisi artıkları, tarımsal ürün hasat artıkları ile özel olarak yetiştirilmiş enerji bitkisi; biyokütleleri konutların ısıtılması ve elektrik enerjisi üretiminde en kolay ve enerji verimli olarak pelet yapıldıktan sonra kullanılabilmektedir. Peletler; 6 ila 8 mm çapında, 10 ila 12 mm uzunluğunda silindirik sıkıştırılarak yoğunluğu ve dolayısıyla enerji verimliliği artırılmış silindirik şekilli maddelerdir. Odunsu madde artıklarının en bol olduğu kuzey Amerika ve Avrupa ülkelerinde üretilmektedir. Kuzey Amerika ülkeleri olan ABD ve Kanada'da yılda 6 milyon tonun üzerinde, Avrupa ülkelerinde yılda 12 milyon ton civarında üretim yapılmaktadır. Piyasaya sürülen peletler; konut, iş yeri ısıtmalarında bireysel soba ve katı yakıt kat kaloriferlerinde, öğrenci yurtlarında ve kimi küçük ve orta büyüklükteki işletmelerde proses suyu ısıtmalarında da kullanılmaktadır. Hatta Kanada gibi büyük üretici ülkelerde, Avrupa ve Asya ülkelerine dış ticareti de yapılmaktadır. Özellikle ticaret söz konusu olduğunda standartlar ön plana çıkmakta ve peleti aktif olarak kullanan ülkelerde üretim, taşıma ve paketleme işlemleri için standartları bulunmaktadır. Dış ticarette standartları daha sıkı olan AB pelet standartları dikkate alınmaktadır.Bizimle iletişime geçin.

Her türlü soru ve önerileriniz için buradayız.


Anasayfa SSS
Kurumsal İletişim
Ürünler
Bize Ulaşın
Fabrika Sanayi Çarşısı No:4
Dursunbey BALIKESİR
©2019 | Tüm Hakları Saklıdır.
MND Ajans